Ny Bibeloversættelse - Foredrag ved Søren Holst

Ny Bibeloversættelse - Foredrag ved Søren Holst

Ny Bibeloversættelse - Foredrag ved Søren Holst

Torsdag 6. november 2025, kl. 19:00
Aalholm Kirke, Bramslykkevej 18A, 2500 Valby
Maria Hjort

I 2036 får vi en ny autoriseret oversættelse af Bibelen. Søren Holst er teolog og en del af chefredaktionen for den nye Bibeloversættelse. I aftenens foredrag fortæller han om nogle af de mange udfordringer, arbejdet med en ny oversættelse møder. 

“At forstå hebraisk og græsk er næsten det mindst vanskelige”, siger han. “Det virkeligt svære er at vælge de rigtige danske ord. Abraham har fx ‘trælle’ i den seneste oversættelse fra 1992. Skal det hedde ‘slaver’ i 2036? Eller ‘slavegjort’?  Men Bibelen bruger samme ord, både når Gud kalder Abraham for ‘min tjener’, og når vi senere hører om ‘Faraos hoffolk’. Så hvad skal den arme oversætter stille op? Og det bliver ikke mindre indviklet, når det begynder at handle om Gud”.

Søren Holst er foredragsholder og oversætter, kursusleder hos Folkekirkens Uddannelses- og Videnscenter og gæsteforsker på Københavns Universitet samt faglig leder for oversættelsen af Det Gamle Testamente.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed