Koncert med Mathias Heise & Pelle von Bülow

Koncert med Mathias Heise & Pelle von Bülow

Koncert med Mathias Heise & Pelle von Bülow

Tirsdag 10. november 2026, kl. 19:00
Aalholm Kirke, Bramslykkevej 18A, 2500 Valby

Kom til en koncert, hvor Mathias Heise og Pelle von Bülow forener legelyst og grænseløs musikalitet i et duoformat, hvor jazz, rock, soul og improvisation smelter sammen i et personligt og eksplosivt lydunivers. Med mundharpe og guitar udforsker de musikken uden hensyn til genrebokse og faste regler – drevet af nysgerrighed, nærvær og en fælles tro på, at god musik ikke behøver etiketter.

Resultatet er intense og livsbekræftende fortolkninger, hvor både jazzstandarder og sange af kunstnere som Michael Jackson og Randy Crawford får nyt liv. Mathias Heise er internationalt anerkendt for sit banebrydende spil på mundharpe og sit arbejde på tværs af jazzens traditioner, mens Pelle von Bülow markerer sig som en af sin generations mest alsidige og udtryksfulde guitarister. Sammen skaber de en åben og frygtløs musikalsk dialog, hvor teknisk overskud møder spontanitet, nerve og spilleglæde.

Mathias Heise og Pelle von Bülow har hver især markeret sig stærkt på den danske jazzscene gennem en årrække. Begge er blandt landets mest efterspurgte musikere og har medvirket i et væld af forskellige musikalske sammenhænge – fra egne projekter til samarbejder med nogle af Danmarks førende orkestre og kunstnere. Begge har desuden modtaget en lang række anerkendte priser for deres kunstneriske virke og regnes blandt de mest markante profiler i deres generation af danske jazzmusikere.

Der er fri entré.

Du vil måske også kunne lide...

0
Feed